Whole School Resources
We’ve seen the results. Our resources make a massive difference, and students using our complete guides and exam review courses show remarkable improvement in reading, writing, and oral skills. Why should our students be the only ones achieving their goals? Provide your students with full access to this content!
Kindly note that these resources are significant enhancements of our very popular Teacher Resource Packs sold individually on our “For Teachers” page. Upon purchase, schools will be able to download Whole School Resources to use with their students immediately.
The IBDP English A Student Toolkit
7 Resources for $10
We feel this content is vital for teachers and students, and we want it in your hands. Accordingly, we’re offering this special whole school pricing for schools electing to purchase all seven resources for each student in the cohort.
For $10 per student in the cohort, teachers receive access to the following resources to share with their students:
-
Paper 1 Revision Course
$30 -
Paper 1 Study Guide
$30 -
Paper 2 Revision Course
$30 -
Paper 2 Study Guide
$30 -
IO Start to Finish Course
$30 -
IO Writing Guide
$30 -
HLE Writing Guide
$30
-
ALL RESOURCES
$210=
- $10 per student
See Below For More Details
Paper 1
We’re pleased to combine our two most popular Paper 1 resources into one powerful collection. Schools electing to purchase for each student in their cohort will receive the following:
Regular Student Price: $30
- 8 asynchronous lessons
- 100+ minutes of NEW video
- 2 exam texts
- 2 responses with examiner discussion
- Paper 1 checklist
- Paper 1 scoring and reflection guide
Regular Student Price: $30
- 180-page course book for Paper 1
- Text type conventions with key terminology
- 15 scored samples with examiner comments
- Guidance on writing about visual texts
- Links to the best of our website
- Easy-to-use navigation and interface
Paper 2
We’ve done the same for Paper 2 – two resources combined into one. Schools electing to purchase for each student in their cohort will receive the following:
Regular Student Price: $30
- Step-by-step approach
- 2 hours of NEW video and documents
- Two model short stories with organizers
- Graphic organizers for students' texts
- Guidance on using ChatGPT for Paper 2
- Paper 2 scoring and reflection guide
Regular Student Price: $30
- 100-page course book for Paper 2
- Sample work with examiner comments
- Review of key Paper 2 writing skills
- Links to the best from of our website
- Easy-to-use navigation and interface
Individual Oral
Schools electing to purchase for each student in their cohort will receive the following:
Regular Student Price: $30
- Step-by-step approach to building the IO
- 15 lessons and 2 hours of new video
- Side-by-side highlighted IO transcripts
- "Start to Finish" graphic organizers
- 3 NEW sample recordings, outlines, and more!
- Guidance on outlines and the Q/A
Regular Student Price: $30
- 100-page course book
- 3 sample recordings with examiner notes
- Global Issue Workshop
- Links to the best from our website
- Easy-to-use navigation and interface
- Graphic organizers for extra scaffolding
Higher Level Essay Writing Guide
We’re pleased to offer our newest resource to schools. Trust us – it’s impressive! Schools electing to purchase for each student in their cohort will receive the following:
- 100-page course book
- 5 sample papers across genres
- Line of Inquiry guidance
- Step-by-step approach to building the HL
- Complete set of graphic organizers